Price tracker

What it cost, per gram

Every price from a review, worked out per gram so an eighth, a quarter and a 1g jar can be compared. It sits next to the score and never goes into it.

8Priced
$12.86Flower per gram
$45Per eighth
1Shop

Flower

4 priced · median $12.86/g, about $45 an eighth · cheapest first

ProductPricePer gramShopScore
Sour Tangie
Old Pal
$75 (14g) $5.36/g — 3.93/10
Blue Runtz
Grown Rogue
$70 / Q $10/g Evolve Bordentown 8.13/10
Zkittlez ("Z")
Kusala Care
$50–60 / 8th $14.29–17.14/g — 7.0/10
Straw-picanna
Kusala Care
$60 / 8th $17.14/g — 8.0/10

Concentrate

2 priced · median $80/g · cheapest first

ProductPricePer gramScore
Clout Candy Live Rosin
Headi Resources
$70–90 / 1g jar (varies by retailer) $70–90/g 8.67/10
Court Side Live Rosin
Headi Resources
$70–90 / 1g jar (varies by retailer) $70–90/g 8.9/10

Pre-Roll

1 priced · median $16/g · cheapest first

ProductPricePer gramShopScore
Ky Jealousy
Edie Parker
$40 / 5pk (2.5g) $16/g Evolve Bordentown 2.7/10

Vape

1 priced · median $140/g · cheapest first

ProductPricePer gramScore
Watermelon Crush
Brookside Reserve x EV Cultivators
$70.00 (0.5g Solventless Live Rosin Disposable) $140/g 9.15/10

Prices are what each review lists: what Rory paid, or the shelf price where a jar was a gift or a sample. A range means it varied by shop. Why price stays out of the score.

Questions people ask

How much does an eighth of weed cost?

Across the 4 flower reviews here with a price and a size, the median is $12.86 a gram, which is about $45 for an eighth (3.5g). They run from $5.36 to $17.14 a gram, so the shop and the size you buy make a real difference.

Does a higher price mean a better score?

No. Price never goes into the score; Rory's score card keeps it out on purpose. The tables put the two side by side so you can judge the value yourself.

Where do these prices come from?

Each one is the price listed on that review: what Rory paid, or the shelf price where the jar was a gift or a sample. A range means the price varied by shop. Reviews that list a price without a size are left out.

New review alerts

Get the next score first

One email when a new review goes up. Nothing else. Unsubscribe any time.

21+ only. Your address is used for these alerts and nothing else.